« Går till botten med fotoklubben | Main | Men hur KÄNNER du för chimpning? »

fredag, 15 januari 2010

Comments

Feed You can follow this conversation by subscribing to the comment feed for this post.

Joakim KE Johansson

Trevligt inslag Göran.

Kul det där med fotoklubbsbilder. Jag känner verkligen igen det du tar upp. Personligen blir jag sällan riktigt nöjd med bilderna som jag tar i terapisyfte för att koppla av. Även om de är välkomponerade, rena och ganska snygga så är de i slutändan inte mer än fotoklubbsbilder.


För att höja sig över mängden behöver man helt enkelt sikta högre, ha ett mål, jobba långsiktigt, utmana sig själv, söka upp motiven, osv. Att ta riktigt bra bilder är helt enkelt ett himla slit som inte alls har med avkoppling att göra.

Hälsningar

Gunnar Österlund

En gång i tiden var jag aktiv fotoklubbist, men jag insåg till slut att fotoklubbverksamheten inte var något för min del. Kände att kravet på hur en bild skulle se var något som kvävde mig och höll på att beröva mig glädjen i fotograferandet.
När jag väl tagits steget att bryta mig ur "fotoklubbsbojorna" återfick jag lusten att fotografera. Nu fotograferar jag det jag jag känner för och låter mig inte styras av andras outtalade kravramar.
Det innebär dock inte att jag inte försöker utveckla mig som fotograf. Jag försöker att höja ribban och det efter mina premisser.

Dick Svedenborn

Än en gång ett intressant program.
För mig är dina radioprogram lite som Terje uttrycker naturfotografens naturmeditation. En stunds input, reflektion och avslappning i något som intresserar mig.

Fotoklubbsbilden är alltså som du tänker en typ av konsensus kring amatörfotografen normer, estetiska och tekniska regler som faller på plats i en bild. Mainstream utifrån en grupps estetiska kompass.
Undrar vad en liknande undersökning om den typiska forum eller webbpublicerade bilden, typ fotosidan och sånt skulle leda till, är det den vår tids fotoklubb.

Vi borde starta en fotoklubb för det fotografiska samtalet. Skapa ett utrymme där erfarna och oerfarna fotografer kan utforska och utveckla sina bilder och bildideer. Bygga en språklig ryggrad för bildkritik. Och få hjälp med att se styrkor och svagheter i sitt bildseende.

Ser fram emot nästa fredag!


Mats Lindfors

Kul idé Göran! Till och med jag som är så olärd vågade lyssna. ;) Var faktiskt med i Enskede Fotoklubb när jag var 18 år.

Göran Segeholm

Tack hörrni för alla kommentarer. Jag uppskattar dom mycket och tar tillvara idéerna som ni så generöst sprider omkring er.

Joakim: Du har så rätt, även om inte det betyder att det är något fel att fotografera i avkopplande syfte.

Gunnar: Precis det som du beskriver var jag rädd för skulle hända mig om jag gick med i en fotoklubb när jag var ung. Så det blev aldrig av. Det är nog stor skillnad mellan klubbarna dock.

Dick: Den där språkliga ryggraden ska vi jobba med.

Mats: Vad hände sedan? Vad fick dig att gå ur?

Mats Lindfors

Svaret på varför jag lämnade Enskede fotoklubb låter som något jag borde skriva i min blogg. En del att minnas först.

Petra Hall

Ska man bli glad eller ledsen då, när man fått placering i fotoklubbens tävling? *fnissar* Jag är inte aktiv inom vår fotoklubb, men känner igen det du säger om typiska bilder som attraherar vår fotoklubb. De är fina, men de räcker inte länge på väggen.

Göran Segeholm

Om man vinner ska man bli glad, förstås, för bekräftelsen på att man behärskar den här speciella stilen som även den har sina förtjänster.

Förlorar man så behöver man inte nödvändigtvis bli ledsen.

Petra Hall

Hehehe... precis min tanke också. Jag tycker det är kul, för det var en sistaminutengrej och jag hade två bilder av fyra som placerade sig bland de 15 bästa (3:e och 11:e). Båda bilderna var väldigt rena och okomplicerade... men det som jag reagerade mest över var att det var bilder på människor. Det verkar vara tuffare om man fotar natur, då är konkurrensen stor, i alla fall i vår fotoklubb där många bilder är just naturbilder som placerar sig.

Lojs

Ahaha!
Veckans Tips. TIPS Göran.
T-I-P-S. Där ser du, tips & trix är inte alltid dåligt, till och med du ger dom :)

Göran

Hah!

Som du ser på datumet så sändes det här INNAN vi hade vårt lilla samtal om tips.

Dessutom, lästips räknas inte.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Bildradion i ditt iTunes


  • Använder du iTunes för att hålla ordning på dina podcasts? Nu kan du enkelt prenumerera på Bildradion inifrån programmet genom den här länken.

Om bildradion podcast

  • Nämen vaf... Radio om bilder?
    Ja, visst låter det galet? Fast egentligen är det inte konstigare än att skriva om musik. Det blir förstås svårt att visa bilder, men å andra sidan går det att lyssna medan man gör annat som storhandlar, stryker eller pendlar till jobbet.

    Varför?
    Genom bildradion vill jag förena mitt intresse för fotografisk bild med min förtjusning för radio. Jag vill att bildradion ska stimulera ditt bildtänk och kittla din nyfikenhet. För min personliga del är bildradion ett bra alibi för att få ägna tid åt spännande frågeställningar.

    Vem betalar?
    Den halva arbetsdag i veckan som jag ägnar åt bildradion betalar mina kunder – allt från de tusentals privatpersoner som köper mina böcker till företag och organisationer som anlitar mig som fotograf, skribent eller kursledare. Tack alla ni som gör det här möjligt.

Något om mig

  • Jag som står bakom Bildradion heter Göran Segeholm och är skribent, fotograf, föreläsare och lärare i fotografi och visuell kommunikation. Som frilans samarbetar jag med många partners, bland andra tidningen Kamera & Bild, Högskolan i Jönköping, Fojo vid Linnéuniversitetet, webbplatsen Moderskeppet och bokförlaget Pagina. Tre böcker om fotografi har jag skrivit. Den första hette Den ofrivillige fotografen, den andra heter Fånga Bilden och den tredje Konsten att ta vinnande bilder.
Blog powered by TypePad

kommentar-rss

  • Kommenterar du? Vill du slippa att surfa hit titt som tätt för att se om någon svarat på ditt inlägg? Prenumerera på kommentarer via RSS istället. Länk finns överst i varje kommentarlista.

Bildradion på Facebook